„Etno” jest moim autorskim projektem, który powstał podczas studiów na wzornictwie w łódzkiej WSSiP. Pomyślałam wtedy, że chciałabym aby moje projekty, zarówno te związane z modą, jak i społeczne pokazywały ponadczasowe piękno sztuki i rękodzieła ludowego. Inspiracją do stworzenia cyklu portretów, których obecnie jest kilkadziesiąt były między innymi, tzw. „pająki ludowe” wykonane z krepinowych kwiatów.
Bibułkarstwo rozwinęło się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, głównie na Podhalu, wsiach podkarpackich, małopolskich, kurpiowskich, w okolicach Żywca, Jeleśni, Korbielowa czy Opoczna. Tam właśnie, w jednym ze skansenów powstały pierwsze krepinowe korony oraz wieńce. Kiedyś używano ich do zdobienia ram świętych obrazów, przydomowych kapliczek oraz do ozdabiania kobiecych nakryć głowy z okazji świąt lub uroczystości, takich jak zaślubiny. Wszystkie zaprojektowane i zrobione przeze mnie papierowe wieńce i korony są ręcznie wykonane tradycyjną metodą sprzed lat. Zdjęcia wykonali zaprzyjaźnieni ze mną fotografowie, między innymi: Adam Słowikowski, Natalia Bylok, Diana Błażkow, Dorota Koperska, Ewa Wolf, Bubusława Górny, Roman Hryciow, Joe Zawada, Iza Suchanek oraz Ada Sołtys. Zazwyczaj na czarnym neutralnym tle, aby nie odwracać uwagi od nagromadzenia detali, zarówno w stroju, jak i makijażu. Całość to eklektyczny kolaż różnych stylów i różnych światów tak charakterystycznych dla etno. Piękno tych zdjęć jest zasługą oryginalnych, często unikatowych tkanin i kostiumów zaprojektowanych przeze mnie oraz etnicznej biżuterii pochodzącej z całego świata i tej, którą zrobiłam zszywając ręcznie koronkowe, koniakowskie elementy.
Projekt „Etno” pokazałam w londyńskiej” The Brick Lane Gallery”, w Paryżu w ramach polskich dni „Cool Concept”, w krakowskiej galerii fotografii „Trzecie Oko”, w Bielskiej Galerii BWA, w Budapeszcie w Instytucie Polskim oraz w pięknej przestrzeni starego Browaru Zamkowego w Cieszynie. Oczywiście przez okres prawie pięciu lat projekt ewaluował, przechodził różne metamorfozy, czasem zmianę tła na kwiatowe, ale zawsze w centrum uwagi były bajecznie kolorowe korony i wieńce z krepinowych kwiatów oraz artystyczny makijaż, który wykonałam jako dopełnienie całości.
Dwa lata temu projekt wzbogacił się o kolekcję kostiumów, kapeluszy oraz turbanów, które zaprojektowałam na Expo w Dubaju, gdzie miały premierę w styczniu 2022 roku.
Konsekwentnie sięgam po rękodzieło ludowe i wykorzystuję je w swoich pracach. Obok bibułkarstwa pokazuję piękno regionalnych haftów i koronek, staram się dać „drugie życie” unikatowym starym lub haftowanym tkaninom projektując z nich kostiumy do moich inspirowanych folklorem kolekcji.